جستجو کنید فرم سفارش
91017121 (021) 98+ info@mysite.com

دوربین مداربسته ضدمِه یا  Defogهایک ویژن

 

دوربین مداربسته ضدمِه یا  Defogهایک ویژن

یکی از رایج‌ترین کاربردهای دوربین مداربسته، نصب در فضاهای بیرونی است از این‌رو با توجه به محل نصب آن، دوربین باید بتواند در شرایط آب و هوای نامساعد، باد، باران، برف و طوفان به نحو مطلوب تصویربرداری کند. رطوبت، مه‌گرفتگی و باران از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که کیفیت تصویر دوربین را به میزان زیادی کاهش می‌دهند از این‌رو برای تصویربرداری با کیفیت در محیط‌هایی که شرایط آب و هوایی نامساعد دارند، می‌توان از دوربین مداربسته ضدمِه یا Defog استفاده کرد. اما دوربین ضدمِه چیست و چگونه عمل می‌کند این موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اگر بخواهیم به این سوال به زبان ساده پاسخ بدهیم باید بگوییم که دوربین ضدمِه به دوربین مداربسته‌ای گفته می‌شود که می‌تواند در شرایط مِه‌آلود یا گرد و غبار، به گونه‌ای تصویربرداری کند که جزئیات تصویر قابل مشاهده باشد. اما بیایید ببینیم دوربین ضدمِه چگونه با حذف مِه، با کیفیت مناسب تصویربرداری می‌کند؟

دوربین مداربسته ضدمِه یا  Defog، ابتدا سیگنال تصویر را پیکسل به پیکسل تفکیک می‌کند و سپس هر پیکسل را مورد آنالیز قرار می‌دهد. رنگ، کنتراست، روشنایی، وضوح و بسیاری از فاکتورها در کلیه پیکسل‌ها، بهینه‌سازی می‌شوند و پیکسل‌هایی که وضوح پایینی دارند به کمک پیکسل‌های مجاور، بهبود داده می شوند و در پایان، کلیه پیکسل‌ها کنار هم قرار گرفته و دوربین، تصویر اصلاح شده را که شامل کلیه جزئیات است برای رکوردر ارسال می‌کند.

دوربین‌های مدار بسته هایک ویژن از یک سنسور نوری ویژه برای بهینه‌سازی پیکسل‌ها و به حداقل رساندن بخش‌های بلوری شده استفاده می‌کنند. این سنسور نسبت به امواج مادون قرمز، بیشتر حساس بوده و تصاویر را با کیفیت و جزئیات بیشتری ارائه می‌دهد. البته استفاده از این راه حل، شاید باعث افزایش نسبی قیمت دوربین مداربسته ضدمِه  هایک ویژن شود اما باید به این مهم توجه کنیم که ارائه تصویر باکیفیت، همواره در اولویت است و کاربران همیشه از دوربین ضدمِه ، کیفیت تصویر و جزئیات بیشتر را مطالبه می‌کنند.

نحوه عملکرد دوربین ضدمِه  Defog هایک ویژن

دوربین ضدمِه هایک ویژن، برای تصویربرداری باکیفیت و حذف جزئیات بلوری شده در تصویر، عمق تصویر و میزان غلظت مِه را در بخش های مختلف تصویر شناسایی می‌کند. در مرحله ی بعد دوربین هایک ویژن با اعمال فیلترهای هوشمند بخش های مختلف تصویر، آن را بهبود می‌دهد. این بهینه‌سازی تا جایی صورت می‌گیرد که تصویر دوربین ضدمِه اصطلاحا طبیعی باشد و کاربر بتواند جزئیات بیشتری را در تصویر مشاهده کند. این دوربین‌ها از دو الگوریتم معین برای عملکرد ضدمِه  استفاده می‌کنند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

الگوریتم شماره 1: افزایش کیفیت تصویر

دوربین مداربسته ضدمِه با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند کیفیت تصویر دوربین را افزایش می‌دهد. افزایش کنتراست نور و تصویر باعث بهتر شدن کیفیت تصویر دوربین می‌شود و این فرایند سبب می‌شود تا دوربین ضدِمه عملکرد بهتری برای نمایش تصاویر با جزئیات بیشتر داشته باشد. خروجی تصویری که خواهیم داشت یک تصویر شفاف و بدون اثر مِه گرفتگی یا گرد و غبار است.

الگوریتم شماره 2: بازیابی جزئیات تصویر

در این روش، الگوریتم هوشمند دوربین ضدمِه تصویر را آنالیز می‌کند و دلایل افت کیفیت تصویر و نقاطی که تصویر دچار افت کیفی شده را شناسایی می‌نماید سپس در نقاط موردنظر، بهینه‌سازی و بازیابی پیکسل‌ها انجام می‌شود و مجدد تصویر را آنالیز می‌کند. پس از آنالیز، تصویر مجددا توسط این الگوریتم بررسی می‌گردد و در صورتی که نقاطی نیاز به بازیابی داشته باشند اینکار انجام می‌شود. فرایند بازیابی پیکسل‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که کیفیت تصویر به میزان مناسب برسد و جزئیات تصویر دوربین به خوبی قابل مشاهده باشد.

دوربین مداربسته ضدمِه را کجا قرار دهیم:

با توجه به اینکه قابلیت ضدمِه، برای محیط‌های بیرونی تعبیه شده است و معمولا در فضاهای داخلی مِه یا گردوغبار نداریم. از قابلیت ضدمِه ، بیشتر در دوربین‌های بولت و اسپیددام که در محیط‌های بیرونی نصب می‌شوند استفاده می‌گردد. به دلیل اینکه دوربین‌های بیرونی معمولا در معرض باران و مه هستند، می‌توان در پروژه‌هایی که در فضاهای بیرونی قرار دارند مانند فرودگاه‌ها، زندان‌ها، راه‌آهن، بندرگاه‌ها، ترمینال‌های بزرگ مسافربری، کنترل ترافیک و پروژه هایی شبیه به آن از دوربین ضدمِه، استفاده کرد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *